מה זה אתר נגיש?

אתר נגיש הוא אתר המאפשר לבעלי מוגבלויות ( מספרם  נאמד בכ- 25% מכלל האוכלוסייה) גלישה באתרים המותאמת למגבלותיהם ומאפשרת להם ליהנות מכל משאבי הרשת. הנגשת אתרים מקלה על בעלי מוגבלויות לגלוש והיא גם משפרת את חוויית הגלישה של קהלי מטרה נוספים.

כל מי שעוסקים בתחום בניית אתרים מודעים זה מכבר לצורך לבנות אותם כשהם מונגשים לבעלי מוגבלויות שונות ובהם כאלה הלוקים במגבלת ראייה, במוגבלות בידיים ( המקשה על תפעול המקלדת והעכבר), מוגבלויות קוגניטיביות שונות, לרבות קשיי קריאה והבנה, לקויות למידה, אי- הכרת השפה העברית, קושי בהתמצאות באתר, חשש מטכנולוגיה ועוד.

עיגון הנגשת האתר בתקנה מחייבת

בחודש מארס 2015 פרסם מכון התקנים הישראלי תקן מחייב להצגת תכנים נגישים באתרי אינטרנט. בתקן זה יש הנחיות טכניות המספקות מידע לכל בוני אתרים להטמעת תכנים באתרי האינטרנט המותאמים לאנשים עם מגבלות.  תקן זה ( ת”י 5568 ) הוא תקן מחייב לביצוע הוראות תקנה מספר 35  בתקנון שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות, משנת 2013. הוראות התקנה קיבלו תוקף מחייב באוקטובר 2015.

חשיבות הנגשת אתרים באינטרנט

חשיבות הנגישות של אתרי אינטרנט נובעת מעובדת היהפכותה של הרשת לזירת העסקים והשיח החברתי (דבר הניכר ביתר שאת ברשתות החברתיות בכלל וברשת פייסבוק בפרט) העיקרית בכל מקום ובכל זמן 24/7. הרשת מהווה מאגר בלתי נדלה של מידע, של תוכן, של משחקים, וגלום בה פוטנציאל עצום להפקה ולמיצוי של חוויית משתמש רב- ממשקית. האפשרות של בעלי מוגבלויות להפיק ולמצות את המרב ואת המיטב מרשת האינטרנט מהווה ערובה לאי- הדרתם מההוויה ומהחוויה האנושית, אשר הרשת גם יוצרת אותה וגם משקפת אותה. האפשרות לגלוש ולהפוך את הרשת למנוע ולמנוף עסקי-שיווקי מאפשרת לבעלי מוגבלויות לחוש חלק בלתי נפרד מהחברה, מהקהילה, מכל מה שמבוסס על תקשורת בכלל ועל קשר בין-אישי בפרט.

טכנולוגיות המאפשרות נגישות ותועלתן

כמו מי שאינם לוקים בכל מוגבלות שהיא, בעלי המוגבלויות הם צרכנים קבועים של מידע ושירותים המוצגים ומוצעים ברשת האינטרנט. הנגשת אתרים מאפשרת להם שימוש שוטף וחופשי במחשבים ובאפליקציות סלולאר באמצעות טכנולוגיות המאפשרות נגישות ומקלות עליה. הודות לטכנולוגיות המקלות על ההנגשה, מתאפיינים ומצטיינים אתרים מונגשים, כפי שוודאי יודעים זאת העוסקים בתחום בניית אתרים, למיקום גבוה יותר בגוגל בפרט ובמנועי החיפוש בכלל, מה שמגביר את החשיפה של האתרים וממילא את הפוטנציאל השיווקי שלהם. אתר מונגש מצמצם ולא אחת מייתר לחלוטין את התלות של הגולש בעל המגבלה בסיועו של אדם נוסף.