מדחסי אוויר לתעשייה

כשאנו חושבים על מדחסי אוויר נדמה לנו שאנו יודעים על מה מדובר ואנו מבינים מה הוא עושה, אך אנו לא יודעים מה בדיוק השימוש שלו בתעשיות שונות ומדוע הוא כל כך נפוץ. מדחסי אוויר שונים פועלים במתאר הביתי, העסקי ובעיקר התעשייתי ומספקים את אחת העבודות החשובות ביותר.

מהו מדחס אוויר?

מדחסי אוויר מבצעים פעולה די פשוטה, כל מה שהם עושים זה לקחת אוויר שקיים סבבינו כל הזמן ולשנות את הנפח שלו. לכאורה, זו נראית משימה די פשוטה ולא יעילה במיוחד אך האוויר שמסביבנו יכול להיות כל כך שימושי למגוון רחב  של פעולות כך שקשה למנות ואפילו לחשוב על כולם. האוויר יכול לקרר, יכול להניע בוכנות וגלגלי שיניים ויכול לשמש למגוון תעשיות בכל מיני שימושים שהולכים ומשתפרים עם השנים. את המדחס ניתן למצוא במזגן בבית, ברכב, אצל רופא השיניים ועוד.

כיצד פועל המדחס ומה הוא מבצע?

מדחסי אוויר לתעשייה

האוויר אינו חומר מסוכן, אינו דליק, וזה היתרון המשמעותי שלו. במקום להתעסק עם גזים שונים שיכולים לשנות את הלחץ שלהם בהתאם לתגובות כימיות מסוימות, כל מה שצריך לעשות כדי לדחוס אוויר הוא לשנות את הנפח שלו במגוון שיטות די פשוטות שמתבססות על עקרונות פיזיקליים שרובנו מכירים. באמצעות המדחס ניתן לקרר מוצר מסוים, הרי האוויר תמיד יהיה קר יותר מחומר שעבר תהליך כימי של חימום והוא למעשה קירור הכי זול שיש. לחץ אוויר גבוה יכול לנקות, יכול להניע פס ייצור ועוד.

אלו סוגי מדחסי אוויר קיימים?

  • הבחירה בין מדחס אוויר למשנהו צריכה להתבצע ביעילות ובמקצועיות כדי לדעת שהמדחס מתאים באופן מושלם לפעילות של העסק או המפעל. אחד המדחסים המפורסמים הם מדחסי הבוכנה. הם מכילים בוכנות שדוחסות את האוויר בתוך מיכל מתאים. ברוב מדחסי הבוכנה יש מספר בוכנות זוגי, ובתחילת התהליך הן שואבות את האוויר אל תוך המיכל שבו הן נמצאות ובשני הבוכנות מבצעות תנועה מכנית שדוחסת את האוויר ומעלה את הלחץ שלו. יש מדחסי בוכנה קטנים לשימוש ביתי, כמו למשל במערכת המיזוג הביתית, לצד מדחסים ענקיים לשימושים תעשייתיים.
  • מדחסים בורגיים מכילים ברגים גדולים שתופסים את המקום של הבוכנות במדחסי הבוכנה. במדחסי אוויר אלו דחיסת האוויר מתבצעת על ידי תנועת הברגים בכיוון זהה, זה כלפי זה. מדחס בורגי חזק יותר והוא משומש בעיקר בתעשיות כבדות כמו מפעלי הייטק וטקסטיל בפסי ייצור שפועלים בהיקפי עבודה גדולים מאוד. מדחס אוויר זה מגיע בנפחים שונים וכמו מדחס הבוכנה ניתן למצוא אותו בגדלים שונים ובהספקי עבודה בטווח גדול מאוד.
  • כיום יש מדחסים רבים שאמנם פחות נפוצים אך יכולים להתאים מאוד לסוג השימוש. מדחסים צנטריפוגליים, מדחסי טורבו ועוד מדחסים רבים אחרים יכולים לבצע פעילות שמותאמת בדיוק לצרכי המפעל ויש כאלו שאף מיוצרים בהתאמה אישית לפי הצורך.